ZAKŁADAM KONTO

AKTUALNOŚCI

Bądź na bieżąco!

Wirtualne biuro przyszłością działalności jednoosobowych

05.06.2019

Własna firma to dla wielu osób możliwość realizacji swoich planów biznesowych. Nie wszyscy dostrzegają szansę rozwoju w pracy na etacie i szukając swojego miejsca na rynku pracy, decydują się otworzyć własną jednoosobową działalność. Jak wynika z danych GUS, w 2018 roku aż siedmiokrotnie więcej podmiotów gospodarczych się otworzyło niż zamknęło. Wynika to z dużej dostępności dotacji dla nowo otwierających się firm, ale też większych udogodnień, z jakich mogą skorzystać, w tym z wirtualnego biura.

Polskie firmy w 2018 roku pod lupą

Od stycznia do grudnia ubiegłego roku otworzyło się prawie 360 tys. nowych firm, z kolei swoją działalność zakończyło ponad 210 tys. Rekordowym miesiącem w obu tych przypadkach był styczeń. Przyczyną może być grudniowy okres świąteczny, który powoduje, że wiele wniosków przechodzi na kolejny rok. Najpopularniejszą formą prawną w Polsce od kilku już lat jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Do CEIDG wpisanych zostało ich w 2018 roku ponad 316 tys., a zamkniętych zostało ponad 197 tys.

Dla początkujących przedsiębiorców jednoosobowa działalność jest najlepszą opcją z powodu braku konieczności posiadania konkretnego kapitału, nie jest też wymagane prowadzenie pełnej księgowości. Jej rejestracja jest wyraźnie odformalizowana, co odróżnia ją od spółek prawa handlowego. Brak opłat związanych z rejestracją to kolejna zaleta tej formy prawnej. Przedsiębiorca może dokonać wyboru sposobu opodatkowania, który będzie najkorzystniejszy dla prowadzonej przez niego firmy. Jednoosobowa działalność gospodarcza zapewnia więc największą swobodę w podejmowaniu decyzji, co więcej, przedsiębiorca decyduje o wszystkim samodzielnie.

Taka forma prowadzenia działalności stwarza doskonałe warunki do realizacji swoich planów rozwojowych. Decydują się na nią osoby, które nie dysponują dużym budżetem, mają przecież możliwość skorzystania z wielu form finansowania. Jednym z większych problemów, z jakimi być może będą musieli się zmierzyć, to wynajem lub zakup lokalu. Chcąc zaoszczędzić również na tej płaszczyźnie, decydują się na wirtualne biuro.

Redukcja kosztów, szybszy wzrost zysków

Wirtualne biuro umożliwia rejestrację firmy pod prestiżowym adresem, nie ma więc konieczności wynajmu lokalu. Istnieje też możliwość prowadzenia działalności z własnego mieszkania, co oznacza jednak pewne ograniczenia. Wirtualne biuro pozwala na organizację konferencji w zarezerwowanej i wynajętej przystosowanej do tego przestrzeni. Ponadto korespondencja dostarczana jest pod adres wirtualnego biura, które zlokalizowane jest w centrum dużego miasta, w nowoczesnym biurowcu, co przekłada się na profesjonalny wizerunek firmy. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala odseparować życie prywatne od zawodowego, co przy home office jest niemożliwe.

Jeżeli nie domowe biuro, to może wynajęty lokal w jednym z biurowców? Koszty z tym związane są często zbyt wysokie i nie każdy młody przedsiębiorca może sobie na to pozwolić. Warto również wspomnieć, że coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych prowadzą freelancerzy, pracują zdalnie, w ich codzienność zawodową wpisane są wyjazdy biznesowe. W takich przypadkach wynajęcie lokalu jest nieopłacalne.

Stabilny wzrost nowo otwierających się jednoosobowych działalności to szansa dla tych osób, które planują świadczyć usługi wirtualnego biura. Należy jednak zadbać o odpowiednie zarządzanie obsługą klienta. System Desktomy pozwala zautomatyzować wiele kluczowych procesów zarządzania wirtualnym biurem, jak np. obsługa korespondencji, rezerwacja sali konferencyjnych, wysyłka powiadomień do klienta czy przypomnienia o płatnościach. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że wirtualne biura będą się rozwijać, podobnie jak obszar jednoosobowych działalności.