ZAKŁADAM KONTO

AKTUALNOŚCI

Bądź na bieżąco!

Savoir vivre w biurze coworkingowym

07.04.2020

Wiesz, że osoba siedząca naprzeciwko, umawia się jutro na spotkanie na 15.00. Programista z biurka obok właśnie postanowił zjeść lunch, roztaczając wokół siebie zapach ostrego sosu. Wczoraj też na swoim biurku znalazłeś długopis i kubek projektanta, pojawiającego się w każdy poniedziałek w biurze. Pracując w przestrzeni coworkingowej, trzeba mieć świadomość, że egzystencja w takim miejscu powinna wyglądać inaczej, niż w zaciszu własnego domu czy prywatnego biura. Dzielisz przestrzeń z innymi freelancerami i pracownikami firm, a więc konieczność przyswojenia kilku zasad współżycia w tym środowisku nie powinna być dla Ciebie zaskoczeniem.

Szanuj cudzą przestrzeń

Każdy jej potrzebuje, nawet Ci, którzy wychodzą ze swojego zacisznego miejsca w prywatnym domu, aby popracować w środowisku, gdzie można się uśmiechnąć do drugiego człowieka lub zamienić z nim kilka słów podczas przerwy na kawę. Pracując w biurze coworkingowym, chodzi nie tylko o to, aby innym nie przeszkadzać, ale też uszanować ich przestrzeń. Jeżeli masz wybór, to skorzystaj z wolnego miejsca, znajdującego się niekoniecznie bezpośrednio obok innej osoby. Mogą oni po prostu chcieć zachować prywatność, mieć przestrzeń, nawet niewielką, tylko dla siebie, a także spokój, który mógłbyś zupełnie nieświadomie zakłócać. Korzystaj z słuchawek, jeżeli lubisz słuchać w pracy muzyki. Nie wszyscy preferują taki tryb pracy, jak też nie wszyscy muszą mieć podobne upodobania muzyczne do Twoich.

Jesteś mile widzianym gościem

Ale jednak gościem i tak powinieneś się zachowywać, korzystając z coworkingowej przestrzeni. W coworku panuje najczęściej bardzo przyjazna atmosfera, niekiedy na tyle swobodna, że wydawać by się mogło, że możemy robić to, na co mamy ochotę. Nikomu nie będzie przeszkadzała Twoja kurtka na podłodze przy wejściu do pomieszczenia czy też okruszki po cieście, których trudno nie zauważyć na dywanie. Jest jednak inaczej, to, jak się zachowujesz i jak dbasz o cudzą własność, świadczy o Twojej kulturze osobistej. Wraz z innymi osobami tworzysz jedno środowisko, przestrzeń, w której powinna panować przyjazna atmosfera. Dbaj więc o miejsce, w którym pracujesz, przebywasz i które dzielisz z innymi.

Z telefonem przy uchu

Nikt nie zabrania w biurze coworkingowych rozmów telefonicznych. Wszyscy mają świadomość, że prowadzenie własnej działalności czy też praca zdalna wymaga kontaktu z klientami, kontrahentami i innymi pracownikami. Nie wszyscy jednak muszą wiedzieć, nad jakim projektem właśnie pracujesz ze swoim partnerem, o której masz jutro spotkanie z klientem i ile kosztuje Twoja usługa. Rozmowy telefoniczne przeszkadzają ponadto innym w pracy, zakłócają ich spokój, rozpraszają i sprawiają, że ich działania nie są już tak efektywne. W każdym biurze coworkingowym jest takie miejsce, gdzie można porozmawiać przez telefon, czasami są to boksy, innym razem budki telefoniczne lub po prostu oddzielne pomieszczenia. Warto też w takich przypadkach korzystać z efektywnych komunikatorów, np. live chat’ów czy po prostu maili.

Wirtualne biura, korzystające z programu do zarządzania i obsługi klientów DESKTOMY, mogą kontaktować się ze swoimi klientami za pomocą specjalnego modułu wiadomości. Jeżeli prowadzisz firmę, zatrudniającą kilku pracowników, również możesz zastanowić się nad podobnym narzędziem, ułatwiającym Wam pracę i kontakt.

Cowork to nie restauracja

Zatem jedzenie przy biurku nie zawsze jest mile widziane. Wykorzystaj z miejsc, które są wyznaczone do przyrządzania kawy i herbaty. Znajdują się tam stoliki z krzesełkami, przygotowane specjalnie dla pracowników, którzy chcą zjeść drugie śniadanie czy lunch. Innym może przeszkadzać zapach sosu czosnkowego, ostrej przyprawy, ryby w kanapce czy jajek w sałatce.

Wszystkim będzie pracowało się lepiej i przyjemniej, jeżeli będą przestrzegać pewnych zasad. Nie muszą być one spisane, wynikają z kultury osobistej i ogólnego kodeksu dobrego zachowania.