ZAKŁADAM KONTO

AKTUALNOŚCI

Bądź na bieżąco!

Pracujesz zdalnie. To musisz wiedzieć!

15.12.2020

Praca zdalna w bieżącym roku zdecydowanie zmieniła swoje oblicze. Stała się nie tylko przywilejem pracowników IT, czy ratunkiem w sporadycznych sytuacjach kryzysowych, kiedy fizyczna obecność w pracy nie jest możliwa. Koronawirus spowodował, że praca zdalna stała się codziennością wielu z nas. Coraz więcej firm zdecyduje się na taki system pracy, niektóre z kolei stawiają na pracę w systemie hybrydowym. Praca w domu dla wielu jest dużym udogodnieniem, dla niektórych bywa… utrapieniem. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak poradzić sobie z pracą w domu.

Praca w domu, czy dom w pracy?

Łączenie przestrzeni prywatnej i zawodowej jest trudne i może być przytłaczające. Szczególnie dla osób, które do tej pory pracowały poza miejscem zamieszkania. Znaną wszystkim doskonale zasadę równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym łatwiej realizować zostawiając bieżące zadania za zamkniętymi drzwiami biura. Co i tak wymaga determinacji i nie zawsze się udaje. Nagle, praktycznie z dnia na dzień, praca zagościła na dobre w Twoim domu. W salonie, pokoju gościnnym, sypialni… Miejsce, które służyło do odpoczynku po intensywnym dniu w pracy, zaczęło pełnić podwójną funkcję. Adaptacja do takich warunków i zmotywowanie się do efektywnej pracy może być trudne. Ponadto, w najbliższym środowisku jest wiele bodźców rozpraszających. Zawsze jest coś ważniejszego i ciekawszego do zrobienia niż napisanie maila czy uczestnictwo w konferencji, np. obiad dla rodziny czy zakupy w e- sklepie. Gdzie w tym „bałaganie” odnaleźć motywację?   

Wszystko zaczyna się od dobrego planu   

Spontaniczność zdecydowanie pozostaw poza obszarem swojego biurka. Możesz wyjechać na weekend za miasto, zupełnie tego wcześniej nie planując, ale nie próbuj pracować zdalnie, nie ustalając planu działania przynajmniej na najbliższy dzień. Mając plan, wiesz, ile zadań musisz wykonać. Ponadto wcześniej możesz oszacować, ile z nich uda się zrealizować w ciągu 8 godzin pracy. Bywa różnie – czasami jest ich więcej, innym razem mniej. Jeśli organizacja pracy jest Twoją mocną stroną, na pewno teraz Ci się przyda. Jeśli nie jesteś mistrzem planowania czas, by nad tym popracować. Nie stracisz cennych minut na ustalanie kolejnych szczebli priorytetów i podejmowanie decyzji, co musisz zrobić w następnej kolejności. Widzisz listę zadań, która, jak sam się przekonasz, jest bardzo motywująca. Im wcześniej skończysz jeden krok, tym szybciej zaczniesz drugi, a to wymaga koncentracji i zaangażowania.  

Czytaj więcej: O tym, jak odnaleźć się w pracy zdalnej przeczytasz w tekście PANDEMIA GENERUJE NOWE NAWYKI. CZY ZAPRZYJAŹNIMY SIĘ Z PRACĄ ZDALNĄ?

Miejsce TYLKO do pracy  

Teraz może wydawać Ci się to abstrakcją i nie wiesz, jak miałbyś wygospodarować w swojej małej kawalerce jeszcze kilka metrów na biurko i krzesło, skoro brakuje Ci już wolnej przestrzeni na komodę z ubraniami i wygodny fotel. Naprawdę warto, nawet kosztem fotela czy dodatkowej półki, z której i tak nie lubiłeś ścierać kurzu. Powinieneś tak bardzo jest to tylko możliwe odseparować życie zawodowe od prywatnego. Mając miejsce, gdzie będziesz tylko pracował, unikasz rozpraszaczy. Nie pracujesz przy stole, na którym leży Twoje ulubione czasopismo i wciąż nieskończona książka. Nie masz przed sobą telewizora, a na sofie, na której siedzisz, nie uśmiechają się do Ciebie miękkie poduszki, które proszą o przytulenie i zachęcają do krótkiej drzemki. W ten sposób dbasz o higienę swojej pracy, życia osobistego i czystość umysłu. Obecnie jest wiele kreatywnych pomysłów na home office, jak wiszące, składane biurka, szerokie parapety przy oknie czy też ukryte w szafie blaty, które po skończonej pracy zamykasz szczelnie za drzwiami.  

Zmiana otoczenia, chociaż raz na jakiś czas   

Praca zdalna związana jest bardzo często z samotnością. Jesteś tylko Ty, monitor Twojego komputera, krzesło i biurko. Żadnej mniej lub bardziej sympatycznej osoby, która zapytałaby Cię, czy nie masz ochoty na kawę, czy nie rzuciła luźnego „cześć, jak się masz” na powitanie. To może demotywować. Tym bardziej, jeżeli należysz do ludzi, którzy lubią towarzystwo, pracę zespołową , czy zdrową rywalizację. W tym przypadku musisz szukać kontaktu ze współpracownikami. Zadzwoń, skorzystaj z komunikatora, zaproś na spotkanie on line. Staraj się też zmieniać otoczenie. czasem samo wyjście z domu jest pozytywną dawką energii, wystarczającą na cały dzień. Dlatego jeżeli pracujesz w domu, nie ograniczaj się tylko do przestrzeni swoich czterech ścian. Masz swobodę wyboru, gdzie dzisiaj, jutro i za kilka dni będziesz pracował. Może być to kawiarnia, ulubiony lunch bar, centrum handlowe z przytulnym zakątkiem z wygodną sofą lub open space i wirtualne biuro. Szczególnie ta ostatnia opcja naprawdę może zadziałać motywująco i oczyszczająco na umysł.  

Przestrzeń coworkingowa wirtualnych biur

Wirtualne biura funkcjonują dzisiaj w bardzo różny sposóbNiektóre oferują po prostu otwartą przestrzeń do pracy z biurkami bez żadnych dodatkowych opcji. Inne umożliwiają korzystanie z sali konferencyjnej, kuchni z ekspresem i dobrą kawą oraz pokoi wypoczynkowych. Dużym profitem jest możliwość rezerwacji sali przez aplikację, taką jak np.: Desktomy czy też innych udogodnień, jak np. zamówienie cateringu na spotkanie z klientami biznesowymi. Perspektywa wyjścia z domu i spotkania innych ludzi działa mobilizująco. Masz motywację, żeby wstać z łóżkawziąć poranny prysznic, napić się kawy, może nawet zjeść śniadaniewsiąść do auta lub na rower, bądź po prostu iść na poranny spacer. Nie ograniczaj się tylko do dresu, koca i potarganej czupryny na głowie, które raczej utrudniają niż pomagają w zmotywowaniu się do pracy. 

Czytaj więcej: W tekście SAVOIR VIVRE W BIURZE COWORKINGOWYM podpowiadamy, jakimi zasadami rządzi się coworking.

Nie pomogło? Wciąż brakuje Ci motywacji? Może jesteś po prostu w niewłaściwym miejscu swojej kariery zawodowej i nie tędy droga. Zamiast brnąć dalej w coś, co nie sprawia Ci przyjemności i nie przynosi satysfakcji, zastanów się, czy nie jest to ten moment, kiedy warto zacząć coś zupełnie innego… Nie poddawaj się jednak już na początku, czasem po prostu wystarczy dobry plan, lepsza organizacja, nowe biurko, kolorowy kalendarz na ścianę i dobre nastawienie.