ZAKŁADAM KONTO

AKTUALNOŚCI

Bądź na bieżąco!

Jak skutecznie zarządzać zespołem na odległość?

24.02.2020

Czy możesz sobie wyobrazić, że aż 80% specjalistów firm międzynarodowych pracuje w zespołach, którymi kierowanie odbywa się zdalnie? Jak perfekcyjnie musi być zaplanowany i zorganizowany proces zarządzania ludźmi, aby było to w ogóle możliwe? Potężną siłą w tej globalnej sieci komunikacji jest nowoczesna technologia. Praca wirtualna wymaga wsparcia, które pozwoli nam przekraczać granice do niedawna jeszcze niemożliwe do pokonania. Kiedyś praca zdalna była atutem, dzisiaj w wielu firmach jest standardem. Ale czy możliwe byłoby wypłynięcie na międzynarodowe wody biznesu, gdyby nie przełamywanie barier odległościowych?

In touch!

W pracy zdalnej i zarządzaniu ludźmi na odległość niezwykle ważna jest stała komunikacja. Konieczne jest więc wcześniej uruchomienie kanałów komunikacji, będących fundamentem sprawnego przekazywania informacji. Może być to dedykowany program stworzony na potrzeby firmy lub po prostu ogólnodostępne platformy online czy po prostu media społecznościowe w mniejszych firmach. Jeżeli musimy poinformować cały zespół o szczegółach projektu czy też omówić postępy w pracy, można zorganizować video konferencję. Ważne jest, aby zawsze jasno i w sposób bezpośredni przekazywać wszystkie zadania swojemu zespołowi. Każdy musi wiedzieć, co ma do zrobienia i jaki jest termin realizacji. Ty jako osoba zarządzająca powinieneś kontrolować postępy w pracy, ale też być do dyspozycji swoich podopiecznych w ustalonych wcześniej godzinach. Pomimo, że pracujecie na odległość, codziennie macie ze sobą kontakt, dzięki czemu nie tylko masz kontrolę nad wszystkimi procesami, ale też wzmacniacie i pielęgnujecie Wasze relacje, poznajecie się w codziennej pracy, pomimo że raczej rzadko lub wcale spoglądacie sobie w oczy.

Czytaj więcej: Jak zmieniła się biurowa rzeczywistość, jakie możliwości i wyzwania się z tym wiążą dla pracownika przeczytasz w tekście o BIUROWEJ RZYCZYWISTOŚCI OD NOWA.

Szkolenia, poradniki i filmiki instruktażowe

Każdy chce się rozwijać i potrzebuje do tego odpowiednich warunków. Nawet jeżeli nie mamy bezpośredniego kontaktu z przełożonymi, oczekujemy od nich, że pomogą nam rozwinąć skrzydła. Dlatego też nie ograniczaj się jedynie do bieżącego zarządzania zespołem, a przygotuj dla niego filmiki instruktażowe, które pomogą Twoim pracownikom poznać zasady pracy w firmie i zrozumieć trudniejsze procesy i obowiązki. Poradniki i prezentacje mogą posłużyć im jako vademecum przy kolejnych projektach, nie wszystko przecież muszą znać na pamięć. Nie rezygnuj ze szkoleń, nawet jeżeli dzieli Was ocean czy po prostu długość Wisły. Możesz zorganizować szkolenia online lub też kilka razy w roku zaprosić swój zespół na prywatną konferencję i wcale nie musisz posiadać własnego biura czy sali konferencyjnej.

Przyjmij do zespołu zaawansowaną technologię

To właśnie dzięki niej zarządzanie na odległość nie musi kojarzyć się z drogą przez ciemny las, gdzie podążamy nieznanymi ścieżkami, nie wiedząc, co nas czeka za kolejnym drzewem. Już korzystanie z komunikatorów jest dużym ułatwieniem. A co z podziałem zadań i kontrolą postępów? Do tego przeznaczone są odpowiednie narzędzia, gdzie na wirtualnej tablicy każdy ma przypiętą listę swoich obowiązków wraz z terminem ich wykonania, a także z kolejnymi krokami, z których będą oni rozliczani. Wszystko jest do zrobienia! Podobnie jest ze wspomnianą już organizacją szkoleń i konferencji, które odbywają się poza biurem, czasami zwyczajnie wszyscy pracują zdalnie. Tak jak w przypadku Desktomy, narzędzia do zarządzania wirtualnym biurem, rezerwacja sali konferencyjnej odbywa się przez specjalny moduł. Ponadto jako osoba zarządzająca firmą czy zespołem masz dostęp do panelu klienta z historią odebranej korespondencji. Zaawansowana technologia jest po to, aby Ci ułatwiać pracę i zarządzanie zespołem, wystarczy umiejętnie z niej korzystać.

Czytaj więcej: O ostatniej aktualizacji modułu fakturowania DESKTOMY i realizowanych funkcjach dowiesz się z tekstu o ROZBUDOWIE MODUŁU FAKTUROWANIA.

Praca zdalna i zarządzanie zespołem na odległość wymaga bardzo dużego zaangażowania, samokontroli i dyscypliny. Jako kierownik jesteś zobowiązany do ustalenia pewnych zasad i reguł, pozostania do dyspozycji swojego zespołu w konkretnych godzinach, jego kontroli, ale i nagradzania. Nic tak nie motywuje pracownika jak poczucie docenienia i uznania.

Prowadzisz wirtualne biuro? Oferujemy uruchomienie DESKTOMY bezterminowo w darmowym pakiecie START!