Aranżujemy przestrzeń coworkingową. Wnętrze sprzyjające efektywnej pracy
20.10.2020
Popyt na biura coworkingowe stale rośnie. Jest to przestrzeń, gdzie każdy wolny strzelec, indywidualista, jak również lubiący towarzystwo człowiek znajdzie coś dla siebie. Wymagania i oczekiwania nie są jednak małe. Przestrzeń musi być zaaranżowana tak, aby zachęcała do spędzenia w niej więcej czasu niż tylko jednego dnia w tygodniu. Powinna być komfortowa, wygodna, sprzyjająca kreatywności i łącząca dyskrecja z kooperacyjnym działaniem. To duże wyzwanie, któremu jednak wielu udaje się sprostać. Jak więc stanąć na wysokości zadania?
Po pierwsze cisza i spokój, po drugie wspólne działanie
Obecnie w biurach coworkingowych pracuje w większości pokolenie Y. To ludzie o twórczych umysłach, będący świadkami rozwijającej się technologii, jak również ceniący sobie obecność drugiego człowieka. Przestrzeń biurowa powinna więc łączyć spokój, ciszę i dyskrecję ze strefą do współdziałania, dzielenia się doświadczeniami, podejmowania wspólnych inicjatyw i nawiązywania nowych znajomości. Oprócz strefy z biurkami nie może w biurze zabraknąć kącika do spotkań z pufami i stolikami, może małej kawiarenki, zielonego patio lub pokoju gier (chociażby z planszówkami). Nie samą pracą człowiek przecież żyje.
Meble modułowe – nowocześnie i elastycznie
Pokolenie Y docenia prostotę i minimalizm, jednak jest bardzo wymagające w kwestii komfortu i wygody. W biurze najlepiej sprawdzą się meble inspirowane skandynawskim designem i modernizmem. Powinny być zgodne z najnowszymi trendami i jednocześnie ponadczasowe i usprawniające codzienną pracę. Ergonomia w każdym aspekcie odgrywa kluczową rolę. Biurka niech będą duże, wyposażone w szafki na kółkach. Niech znajdzie się na nich miejsce na organizery, a także niech mają regulowaną wysokość. Powinno się je oddzielić od siebie ściankami, na których możliwe jest mocowanie karteczek z notatkami. Przydadzą się też kabiny akustyczne do prowadzenia formalnych rozmów biznesowych. Doskonałym wyborem będą m.in. biurka sit&stand umożliwiające pracę w różnych pozycjach – siedzącej i stojącej.
Praca w dobrym świetle
Chyba każda osoba pracująca przy komputerze i biurku ma świadomość znaczenia dobrego oświetlania stanowiska pracy. Oczywiście najważniejsze jest światło naturalne. Jeżeli to możliwe, ustaw biurka przy oknach. Niezależnie jednak od tego, czy się one znajdują w pomieszczeniu czy też nie, na każdym biurku musi znajdować się lampka stołowa. Należy zdecydować się na modele z regulacją wysokości i kąta oświetlenia blatu. Na suficie montujemy oświetlenie główne, najlepiej energooszczędne o barwie neutralnej.
Specjalistyczne sprzęty
Do biura coworkingowego każdy przychodzi ze swoim laptopem, to już raczej standard. Oczywiście benefitem będzie możliwość wypożyczenia komputera dla tych, którzy np. obecnie mają swój sprzęt w naprawie. Ponadto do dyspozycji pracowników powinna być drukarka ze skanerem, przyda się też rzutnik, czasami jest też dostępny aparat fotograficzny i kamera. Nie zapominajmy też o właściwej temperaturze w pomieszczeniach. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić biuro bez klimatyzacji z regulacją poziomu nawiewu.
Czytaj więcej: O genezie powstania coworkingu i rosnącej popularności tej formy wynajmowania biur firmowych przeczytasz w tekście o FASCYNUJĄCEJ HISTORII COWORKINGU.
Usprawnienia dla pracowników biura
Skoro już tak dobrze zadbaliśmy o klientów biura, to „zaopiekujmy się” też tymi, którzy są odpowiedzialni za jego obsługę. Z coworkingu korzysta coraz więcej osób. Ponadto przestrzeń oferuje coraz więcej udogodnień. Wprowadza się przy tym wiele usprawnień, w tym systemy zarządzania wirtualnym biurem. Przykładem jest DESKTOMY, przy pomocy którego obsłużymy korespondencję, zyskamy dostęp do kartoteki wszystkich klientów, automatycznie wygenerujemy powiadomienia do klientów oraz odpowiednie dokumenty, jak również skutecznie będziemy zarządzać systemem rezerwacji sal konferencyjnych. Pracownicy biura też zasługują na wygodę i komfort.
Coworking to nowoczesna forma prowadzenia działalności oraz pracy w przestrzeni, która z założenia ma sprzyjać kreatywności i dobrej organizacji. Niech taka będzie przestrzeń biurowa, zaaranżowana według aktualnych potrzeb jej użytkowników, oczywiście z możliwością elastycznej modyfikacji i zmian.